Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo wydziału
Centrum Transferu Technologii Morskich

Własność intelektualna i potencjał B+R+I w firmie -  wsparcie bezpłatne lub dotowane z UE

Polskie przedsiębiorstwa mają liczne możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia w identyfikacji i zarządzaniu własnością intelektualną lub potencjałem B+R powstającymi w firmie. Doradztwo jest albo całkowicie bezpłatne, albo dotowane ze środków Unii Europejskiej w dużej mierze. Zapoznaj się z naszym materiałem.

Wsparcie Urzędu Patentowego RP do X 2022 r. - Własność intelektualna w twojej firmie

Koszty

Dofinansowanie unijne można uzyskać na pokrycie 90% lub 95% kosztów usługi identyfikacji własności intelektualnej świadczonej w ramach projektu (firma płaci maks. 400 zł ze swoich środków). 

Kto może skorzystać z usługi w ramach projektu?

Możesz skorzystać z usługi w ramach projektu, jeśli:
  • Twoja firma należy do sektora MŚP, czyli jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem. [Aby się przekonać, czy spełniasz ten warunek, zapoznaj się z definicją MŚP i skorzystaj z kwalifikatora przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości: Sprawdź.]
  • prowadzisz działalność mieszczącą się w obszarze tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). [Aby dowiedzieć się więcej na temat KIS, czytaj tutaj.]
  • wraz z udzielonym dofinansowaniem na usługę nie przekroczysz limitu tzw. pomocy de minimis (o ile korzystałeś ze wsparcia pochodzącego ze środków publicznych). [Dowiedz się więcej, czym jest pomoc de minimis.]
  • Twoje przedsiębiorstwo zarejestrowane jest na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  • to znaczy, że spełniasz wszystkie warunki, aby skorzystać z usługi! 
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się̨ z nami! 

Dlaczego warto?

  • Zyskasz wiedzę, jak chronić swoją własność intelektualną, czyli np. logo, tajemnicę przedsiębiorstwa, wynalazki, projekty wzornicze itp. 
  • Będziesz wiedział, jakie korzyści możesz czerpać z ochrony własności intelektualnej. 
  • Dowiesz się, jak uzyskać patent, jak korzystać z praw autorskich, jak konstruować umowy z pracownikami, mając na względzie własność intelektualną. 
  • Zyskasz praktyczną wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać w celu zwiększenia konkurencyjności swojej firmy.

Etapy realizacji usługi

Krok 1 – Składasz wniosek poprzez formularz na stronie internetowej.
Krok 2 – Po weryfikacji Twojego wniosku pracownik UPRP kontaktuje się z Tobą. Podpisujesz umowę z Urzędem oraz z Wykonawcą usługi. Opłacasz wkład własny i umawiacie spotkanie (jeśli sobie życzysz, również online) z Wykonawcą usługi.
Krok 3 – Wykonawca dokonuje analizy potencjału własności intelektualnej w Twojej firmie oraz przygotowuje dla Ciebie raport, który przechodzi kontrole jakości w Urzędzie Patentowym RP.
Krok 4 – Spotykasz się ponownie z Wykonawcą, który przedstawia rekomendacje dla Twojej firmy.
Krok 5 – Jeśli chcesz, korzystasz z dalszej pomocy oferowanej przez profesjonalistów bądź programy wsparcia lub działasz od razu, wdrażając rekomendacje.

Co zawiera raport dla przedsiębiorcy

Na podstawie szczegółowego wywiadu z przedsiębiorcą Wykonawcy przygotowują raport z rekomendacjami. Taki dokument będzie zawierał m.in. analizę stanu obecnej ochrony praw własności intelektualnej w przedsiębiorstwie (np. informacje o wykorzystywanych sposobach ochrony własności intelektualnej; analizę działalności przedsiębiorcy pod kątem wykorzystania narzędzi i sposobów ochrony własności intelektualnej, informacje na temat zidentyfikowanych luk w systemie ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej).W raporcie znajdą się również rekomendacje dalszych działań, np.: rekomendacje w zakresie ochrony własności intelektualnej dla przedsiębiorcy dotyczące konkretnych obszarów funkcjonowania firmy; szacowany koszt implementacji rekomendowanych rozwiązań; propozycje programów dalszego wsparcia publicznego MŚP oferowane przez samorządy, agencje rządowe i odpowiednie instytucje zajmujące się rozdzielaniem środków unijnych.

Horizon IP Scan - zarządzanie własnością intelektualną w MŚP

Koszty

Bezpłatne dla grupy kwalifikowanej.

Docelowi odbiorcy usługi 

  • europejskie przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP (zgodnie z definicją KE), które mają zamiar podpisać umowę grantową w programie Horyzont 2020 / Europa lub niedawno ją podpisały (do sześciu miesięcy po podpisaniu)
  • MŚP wskazane przez inicjatywę Horizon Results Booster (maksymalnie do połowy czasu trwania projektu)
  • MŚP, które zostały skierowane przez Enterprise Europe Network (patrz Zachodniopomorski przedstawiciel EEN), w związku z planowaną współpracą z innymi podmiotami w ramach projektu badawczo-rozwojowego (kwalifikują się do usługi do sześciu miesięcy po rozpoczęciu projektu, ale najlepiej przed zawarciem jakiejkolwiek umowy).

Zgłoszenie i przebieg realizacji usługi

Zainteresowane MŚP mogą ubiegać się o tę usługę za pośrednictwem strony internetowej Horizon IP Scan. Po analizie dokonanego zgłoszenia, firma zostanie dopasowana do lokalnego specjalisty w zakresie własności intelektualnej. Po wywiadzie, firma uzyskuje szczegółowy raport.

Innovation Coach - projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk 

Koszty

Usługi są bezpłatne. 

Kto może skorzystać z usług?

Przedsiębiorcy polscy, którzy nie posiadają doświadczenia w aplikowaniu o środki publiczne na B+R (np. konkursach POIR czy Horyzont 2020) oraz są gotowi do wdrożenia innowacji w firmie.

Etapy usługi realizacji
Krok 1 - zgłoszenie firmy
Krok 2 - przydzielenie eksperta
Krok 3 - ocena potencjału i zasobów przedsiębiorstwa w zakresie podjęcia działalności B+R+I
Krok 4 - raport dla firmy

Skorzystaj>>>

Ideas Powered for Business SME Fund - fundusz Biura Własności Intelektualnej Unii Europejskiej EUIPO na 2021

Koszty

Usługa 1
Firma uzyskuje 75% zniżki na usługę polegającą na analizie modelu biznesowego firmy oraz jej produktów/usług i planów rozwoju oraz opracowaniu strategii zarządzania własnością intelektualną firmy.
Usługa 2
Firma uzyskuje 50% rabat na opłaty związane z rejestracją znaku towarowego lub wzoru przemysłowego na poziomie UE lub krajowym.

Kto może skorzystać z usług

MŚP

Jak skorzystać?

Zainteresowane MŚP powinno złozyć wniosek w odpowiedzi na konkurs. W 2021 r. dostepne są jeszcze trzy nabory:

1-13 maja
1-31 lipca
1-30 września 

Skorzystaj>>>
Dodatkowe informacje>>>
Strona UPRP z informacjami>>>

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę